logo_pl

11 czerwca 2016 _ godz . 22.00-24.00 _
Szaniec Jezuicki _
ul . Kolonia Anielinki 1A _ Gdańsk _
#odcinki2016 _

01

ODCINEK MIZOFONICZNY został zaprojektowany jako sensualna podróż przez kolejne  emocjonalno-dźwiękowe stadia, związane z doświadczeniem MIZOFONII. Główną trasę wydarzenia wyznaczać będą działania muzyczne Wielkiej Orkiestry Mizofonicznej, jedzenie i AFEKTYWNE odruchy ciała. Twoje też.

Jest ciemno. Jest MROK. Wyczuwasz spore amplitudy dźwięku i terenu. Wchodzisz w nadwrażliwe ucho miasta. Przechodzisz jego kolejne odcinki. Aktywowany twoją obecnością ekosystem pulsuje własnym rytmem. Masuje brzmieniem. Podłącz się. Spróbuj. Słuchaj: intymność sytuacji może zacząć szarpać nerwy.

MIZOFONIA. SELECTIVE SOUND SENSITIVITY SYNDROM. Powiązany z emocjonalnym  odruchem bezwarunkowym stan neurologiczny, pojawiający się w ciele w odpowiedzi na odgłosy związane z fizjologią jamy ustnej i języka. Na odgłosy przełykania, żucia, gryzienia. Ssania, mlaskania, rozcierania. Zagryzania warg. Języka klejącego się do podniebienia. Na dźwięk obgryzania paznokci. Mrugania. Zgrzytania zębami. Na dźwięk litery „s”. Na: sssssss… Im bliższa relacja, tym większa emocja. Dyskomfort, irytacja, gniew, furia. Poczucie klaustrofobii. Pragnienie natychmiastowej ucieczki. Mizo-bodźce wywołują skurcze mięśni. Brak śliny we własnych ustach na myśl o cudzej ślinie. Napięcie, szybsze bicie serca, pocenie się, przytłaczający niepokój. Lęk. Płytki oddech.

Mizofonia rzadko bywa diagnozowana i oficjalnie nie jest uznawana za chorobę. Czasem świadczy o wyjątkowych zdolnościach: o ultrawrażliwości na dźwięki lub o synestezji. Innym razem występuje w połączeniu z syndromem obsesyjno-kompulsywnym. Niezależnie od stopnia natężenia, jest w tej chwili nieuleczalna, ale można sobie z nią radzić słuchając białego szumu lub unikając sytuacji, które dostarczają bodźców pobudzających stan mizofoniczny. Unikanie bodźców związanych z fizjologią najbliższych osób może jednak spowodować mimowolny rozpad relacji.  Samotność i izolację.

 

ODCINKI to nowy cykl wydarzeń organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej. Jego formuła łączy w sobie muzykę, sztukę wideo, elementy teatru, performansu oraz innych dziedzin sztuki. Każdy Odcinek to wydarzenie site-specific, czyli w pełni zanurzone w miejscu, w którym będzie się odbywało – z niego wyrosłe i do niego nawiązujące.

Odcinek to fragment, cząstka, wybrany segment, to, co – wyznaczone punktem początku i końca – znajduje się pomiędzy. Odcinek drogi i czasu, odcinek miasta – miasto w odcinkach. Po angielsku „odcinek serialu” to episode, który w dosłownym przekładzie na język polski oznacza zarówno krótkotrwałe i niewiele znaczące zdarzenie w życiu człowieka, jak i rzut choroby psychicznej. Epizod choroby może dotknąć nas tylko raz w życiu i nigdy się nie powtórzyć, a jednak – raz przebyty – zawsze predestynuje do kolejnego zachorowania.

Każdy Odcinek będzie jednorazową, niepowtarzalną interwencją artystyczną w wybranej przestrzeni, a jego dramaturgię wyznaczą wątki poruszane w kolejnych edycjach. Następujące po sobie Odcinki dotykać będą tematów ludzkich stanów cielesnych i emocjonalnych oraz zjawisk nie do końca zrozumiałych, ale rzeczywistych. Przełożone na język muzyki, sztuki i performansu stany i zjawiska umieszczone zostaną w ciekawym kontekście architektonicznym, historycznym lub przyrodniczym.

 

03

_SZANIEC JEZUICKI_

Szaniec Jezuicki (niem. Jesuiterschanze, ang. Jesuit Entrenchment) to zbudowany przez Prusaków w latach 1843 – 1867 fort trapezowy o powierzchni około dziesięciu tysięcy metrów kwadratowych. Szaniec położony jest przy ul. Kolonia Anielinki, powyżej historycznego obszaru Gdańska zwanego Starymi Szkotami. Jest to fort murowany z cegły zbudowany według założeń tzw. szkoły nowopruskiej z eksperymentalnym użyciem konstrukcji betonowych. Nazwa fortu nawiązuje do znajdującego się nieopodal kolegium jezuitów przy kościele pw. św. Ignacego. Fort został wybudowany w celu zabezpieczenia umocnień pobliskiej Biskupiej Górki, a także obrony południowych dzielnic Gdańska, w tym magazynów na Wyspie Spichrzów. W skład Szańca wchodzą umocnienia z suchą fosą, kaponiery z punktami strzeleckimi, skarpy i przeciwskarpy, a także prochownia, laboratorium amunicyjne i betonowe wartownie skryte w wałach. W 1945 roku w wyniku natarcia wojsk radzieckich od strony dzisiejszego Chełmu i Ujeściska na broniące się w Szańcu wojska niemieckie zniszczony został budynek magazynu prochowego w redicie przy wejściu do Szańca. Reszta obiektu zachowała się w dobrym stanie, a w roku 1968 Szaniec został wpisany do rejestru zabytków. Mimo to fortyfikacja przez lata – od zakończenia wojny aż do czasów współczesnych – niszczała i zarastała roślinnością. Mieszkańcy Gdańska wynosili z obiektu cegły, na Szańcu była między innymi ferma kur, stały hurtownie i magazyny, działała wytwórnia płyt kompaktowych. Od 2014 roku obiektem opiekuje się Stowarzyszenie Motocyklowe „Cruiseriders North”. Obiekt nie jest na co dzień dostępny dla zwiedzających, ale członkowie Stowarzyszenia organizują na jego terenie wydarzenia, na które zapraszają mieszkańców Gdańska.

Ze wzgórza, na którym położony jest Szaniec Jezuicki roztacza się widok na Gdańsk oraz Żuławy. W pobliżu znajduje się stary Cmentarz Żydowski. Szaniec Jezuicki widziany na mapie kształtem przypomina ludzkie ucho.

Szaniec wznosi się powyżej Starych Szkotów (niem. Altschottland), historycznego obszaru Gdańska stanowiącego obecnie część dzielnicy Chełm. Osada powstała na gruntach wsi Górka, na zboczu wzgórza zwanego pierwotnie Breberg, a po roku 1592 Jezuicką Górą. Od początku XVI wieku zamieszkiwali ją rzemieślnicy ze Szkocji, holenderscy menonici i Żydzi, głównie tkacze, także płóciennicy, garbarze, obuwnicy, powroźnicy, rzeźnicy oraz browarnicy, nie mający szans na prowadzenie działalności w Gdańsku. Jako mieszkańcy dóbr biskupich nie podlegali prawu miejskiemu, a więc nie płacili nakładanych przez miasto podatków. Byli konkurencją dla gdańskiego rzemiosła więc władze miasta uznawały kupowanie produktów z tej osady za przemyt, zaostrzając kontrolę u bram i stosując rewizje na ulicach miasta. Osada grupowała także wyrzutków z Gdańska, którym na terenie objętym miejską jurysdykcją groziły sprawy sądowe. Stąd często w źródłach gdańskich prześmiewcza parafraza jej nazwy: Schadeland. W XVII wieku w Starych Szkotach szybko rozwijała się branża piekarnicza (pojawiło się nawet w Gdańsku określenie: chleb szkocki). W 1745 roku funkcjonowało tu około 100 lokalnych browarów. Po I rozbiorze Polski (1772) Stare Szkoty znalazły się w składzie Zjednoczonego Miasta Chełm. W okresie 1775–1793 odbywały się tu konkurencyjne dla Gdańska jarmarki dominikańskie. Od 1814 Stare Szkoty włączono w granice administracyjne Gdańska. Po wojnach napoleońskich odbudowano osadę tylko w części górnej, a pozostały obszar zmieniono w kartofliska. Na przełomie XX i XXI wieku na terenie Starych Szkotów powstały osiedla domków jednorodzinnych nawiązujące architektonicznie do dawnej zabudowy osady. (źródło)

04

_Jak dojechać do Szańca

Szaniec Jezuicki znajduje się na ul. Kolonia Anielinki 1A, w pobliżu gdańskiego Chełmu. Do Szańca prowadzą dwie dogodne drogi: z ulicy Cienistej i ulicy Zamiejskiej. Szaniec posiada jedno wejście, które znajduje się na wprost drogi prowadzącej z ul. Cienistej – kierując się od strony ul. Zamiejskiej musimy okrążyć Szaniec, by dotrzeć do wejścia.

Dojazd na Chełm w okolice Szańca z dworca Gdańsk Główny:
_ autobusy 108 i 118 (należy wysiąść na przystanku Cmentarna – na żądanie, który znajduje się zaraz za Zaroślakiem lub na przystanku Cienista – pierwszy przystanek za rondem, obok znajduje się stacja paliw Lotos)
_ tramwaje 2, 6 i 11 (należy wysiąść na pętli tramwajowej na ul. Witosa)

Powrót komunikacją miejską:
_ w okolicach Szańca kursują autobusy linii N13 (przystanek Sikorskiego) oraz N4 (przystanek Cienista – tego dnia na trasie jeździć będą dwa dodatkowe autobusy, które z Cienistej ruszą o godz. 00.30 oraz 01.00).

Dojście do Szańca z przystanków Cmentarna i Cienista zajmuje ok 10-15 minut; na spokojne dojście z przystanku tramwajowego Witosa liczyć trzeba ok 20-25 minut.

Pomoc w dotarciu do Szańca będzie można uzyskać na przystankach Cmentarna, Witosa i Cienista. O rozkład jazdy autobusów nocnych prosimy pytać w działającym na Szańcu Punkcie Info.

Uwaga:
_na ul. Kolonia Anielinki nie ma miejsc parkingowych – osoby, które zdecydują się przyjechać samochodem, prosimy o zostawienie auta na Chełmie;
_w najbliższej okolicy Szańca wyłączone będą latarnie miejskie – warto zabrać ze sobą latarkę;
_prosimy wszystkich o rozwagę i ostrożne poruszanie się po Szańcu – dołożyliśmy starań, żeby przygotować teren na Wasze przybycie, jednak należy pamiętać, że nierówny grunt (miejscami ukryty pod wysoką roślinnością) może stanowić pewne zagrożenie. Bądźcie uważni i koniecznie patrzcie pod nogi;
_informacja dla osób wrażliwych na efekty specjalne – w spektaklu użyte zostaną światła stroboskopowe oraz dym;
_w razie deszczu warto pamiętać o kaloszach lub innym solidnym obuwiu – teren Szańca w czasie opadów bywa grząski. Wydarzenie odbędzie się niezależnie od pogody.

Odcinek mizofoniczny to trwający 2 godziny plenerowy spektakl – prosimy o punktualne przybycie na Szaniec.

05

                                  Organizator

umg 90     ikm 90

Partnerzy

ip 80       fft 80      synagoga 80   cr 80     kk 80

Patroni medialni

aktivist 80     gliss 80     niom 80popup 803m

 

_Realizacja
Kuratorka _ Natalia Cyrzan
Produkcja_ Natalia Cyrzan, Anna Jankowska
Redakcja tekstów, www: Ola Halicka
Projekt graficzny_ Bang Bang Design
Webdev _ Łukasz Farysej, trustudio
Dokumentacja fotograficzna_ Dawid Linkowski, Art and Action Photography
Dokumentacja video_ kamery: Jarosław Klechowicz, montaż: Konrad Kulczyński

_Podziękowania
_Dla Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalanych oraz Stowarzyszenia Cruiseriders North – za możliwość realizacji Odcinka mizofonicznego na Szańcu Jezuickiem.
_Dla Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku za możliwość realizacji prób Wielkiej Orkiestry Mizofonicznej w Nowej Synagodze we Wrzeszczu.

_ Kontakt
Instytut Kultury Miejskiej _ ul. Długi Targ 39/40 _ 80-830 Gdańsk
Kontakt dla mediów _ Marta Bednarska, e-mail: marta.bednarska@ikm.gda.pl