ZAMILSKA

Muzyka

Wielka Orkiestra Mizofoniczna_ elektronika, beaty

Muzyka ZAMILSKIEJ rozpoznawalna jest poprzez ciężkie, rytmiczne, wypełnione basem brzmienia. Pierwsze skojarzenie: techno. Jednak jej muzyka wybiega poza definicje tego gatunku i niełatwo ją zaszufladkować. Oscyluje między elektroniką, world music a noisem. Na scenie Zamilska emanuje energią, a każdy koncert to żywiołowa dawka monstrualnego basu i potężnych bitów, wprowadzająca publiczność w taneczny trans.
Debiutancki album „Untune” z 2014 roku umożliwił ZAMILSKIEJ zaistnienie na rynku muzycznym nie tylko w Polsce, ale też za granicą, a także występy w całej Europie.
ZAMILSKA zadebiutowała utworami „Quarrel” i „Duel 35”. Miała również okazję pracować nad projektami muzycznymi (remixy) oraz modowymi. Stworzyła oprawę muzyczną do pokazu mody „Hold the Rivers”projektanta Michała Szulca. Na swoim koncie producentka ma kolaboracje z Marią Peszek, dla której wykonała remix utworu „Sorry Polsko”oraz jego wspólne wykonanie podczas cyklu Męskie Granie. Na zaproszenie radiowej Czwórki narodziła się kolaboracja z polskim raperem Quebonafide. Artyści wspólnie nagrali utwór pod tytułem „Święty Spokój”w ramach cyklu Żywy Gig.
Nowe wydawnictwo „Undone” czerpie inspiracje z różnorodnych źródeł: od surowych brzmień z rodzimego Śląska precyzyjnie przeplecionych plemiennymi śpiewami oraz orientalnymi dźwiękami, poprzez mechaniczne odgłosy, aż po industrialny brud.

https://soundcloud.com/zamilska
https://zamilskaofficial.bandcamp.com

Wróć do artystów

OLO WALICKI

Muzyka

Wielka Orkiestra Mizofoniczna_ kontrabas, bas, elektronika, wokal

Kontrabasista, kompozytor, producent. Urodził się w 1974 w Gdańsku. Twórca projektów OW Kaszebe, The Saintbox, Zespół Cieśni i Tańca. Gra muzykę improwizowaną, komponuje do spektakli teatralnych i do filmu. Związany ze środowiskiem trójmiejskich i warszawskich artystów sceny offowej. Realizuje spektakle i projekty z teatrami tańca.
Debiutował jako szesnastolatek grając w awangardowym zespole Niebieski Lotnik, z Jerzym Mazzollem i Jackiem Olterem. Uczestniczył w nurcie określanym jako scena yassowa i współpracował z jej twórcami, Tymonem Tymańskim, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Gwincińskim. Przez wiele lat grał w zespołach Leszka Możdżera. W latach 1996-2004 Walicki występował i nagrywał z Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego.
Współtworzył free-jazzowy Łoskot, a także popowo-alternatywną Szwagierkolaskę, grupę Oczi Cziorne i późny skład zespołu Miłość. Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu różnorodnych stylistycznie albumów. Kilka autorskich projektów Walicki opublikował we własnym wydawnictwie (m.in. „Metalla Pretiosa”, „Olo Walicki Kaszëbë”).
W ostatnich latach współpracuje z Andrzejem Sewerynem, Ingmarem Villqistem, Gabą Kulką, Maciem Morettim, Piotrem Pawlakiem, Kubą Staruszkiewiczem, Wojtkiem Mazolewskim, Warszawską Orkiestrą Rozrywkową, Teatrem Dada von Bzdülöw, Programem Drugim i Trzecim Polskiego Radia.

fot. Michał Andrysiak

http://www.olowalicki.com

Wróć do artystów

MIKOŁAJ TRZASKA

Muzyka

Wielka Orkiestra Mizofoniczna_ saksofon

Saksofonista, klarnecista, kompozytor. Studiował na wydziale malarstwa oraz w pracowni multimedialnej na Gdańskiej ASP
Muzycznie wyrósł na gruncie yassu – ruchu artystyczno-społecznego, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu polskiego jazzowego środowiska. Wraz z Tymonem Tymańskim oraz grupą kilku innych wolnych od wszelkiego doktrynerstwa muzyków, zmienili oblicze polskiej muzyki jazzowej. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu – legendarnej Miłości oraz liderem równie kreatywnego Łoskotu. Choć impet yassu wygasł wiele lat temu, Trzaska stał się czołową postacią krajowej sceny improwizowanej. Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z sekcją braci Olesiów. Akompaniował także poetom: Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzy projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Skomponował muzykę do filmów Wojciecha Smarzowskiego: „Kuracja”, „Dom Zły”, „Róża” i „Drogówka”.
Jest liderem, międzynarodowego kwartetu Inner Ear, kwartetu klarnetowego IRCHA, duńsko-polskiego tria Volumen, członkiem m.in: Resonance – Kena Vandermarka, Magic – Joe McPhee czy tria Shofar z Raphaelem Rogińskim i Maciem Morettim. Muzyka żydowska od kilku lat jest stałym elementem w jego twórczości. Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego współczesnego jazzu free. Podróżuje po świecie, współpracując z tuzami światowej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Clementine Gasser, Petem Ole Jorgensenem, Michaelem Zerangiem, Franzem Houtzingerem, Jayem Rosenem, Domikiem Duvalem, Markiem Sandersem. Nagrał około czterdziestu płyt.

http://www.trzaska.art.pl/

Wróć do artystów

JACEK STROMSKI

Muzyka

Wielka Orkiestra Mizofoniczna_ instrumenty perkusyjne

Perkusista, instrumentalista, który współpracował z zespołami: Canada, Apteka, Groovekojad, Miłość, Kury, Lipali, Ikenga Drummers i wieloma artystami z Trójmiasta. Obecnie występuje jako Drum & Space oraz w zespołach Gostrosta, Rito i Ortalion. Swój styl oparty na korzennym brzmieniu i transowości określa jako basicbeat .

https://myspace.com/jacekstromski
https://web.facebook.com/Gostrosta-194419704008037/?_rdr
https://web.facebook.com/ritoband/?fref=ts
https://web.facebook.com/zespolortalion/?fref=ts
https://www.youtube.com/watch?v=ZTmKf12cMcc

Wróć do artystów

KUBA STARUSZKIEWICZ

Muzyka

Wielka Orkiestra Mizofoniczna_ perkusja, instrumenty perkusyjne

Perkusista niezdeklarowany stylistycznie, podążający za intuicyjno-energetycznymi impulsami. Znany z długoletniej współpracy z zespołem Pink Freud oraz udziału w projektach Tymona Tymanskiego (Kury, Miłość, Tymański Yass Ensamble). Współpracował m.in. z: Leszkiem Możdżerem, Davem Douglasem, Tomaszem Stańko, Olem Walickim, Peterem Warchamem, Sławkiem Jaskułke, Timem Berne, Mikołajem Trzaską, Marią Peszek.

https://www.youtube.com/watch?v=ZTmKf12cMcc

Wróć do artystów

RAPHAEL ROGIŃSKI

Muzyka

Wielka Orkiestra Mizofoniczna_ gitara

Gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury a także badacz folkloru muzycznego. Wykształcony jazzowo i klasycznie edukację poszerzył o muzykologię i etnomuzykologię. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim jak i wykonawczym.
Głęboko związany z kulturą żydowską, prowadzi badania nad jej zapomnianymi tradycjami przekładając ich znaczenie na współczesność. Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty których jest liderem: Shofar i Cukunft. Był także dyrektorem artystycznym festiwali przedstawiających nową kulturę żydowską takich jak Tikkun, Varshe, Mizrach, jak i konsultantem w ramach projektów z nią związanych. Gra także muzykę turecką, beduińską, afrykańską, lapońską, perską, ormiańską i inne wykonując je z muzykami z tych miejsc. Muzyka Ameryki Północnej – blues i rock lat 60. to następna znacząca część inspiracji Rogińskiego, która to przefiltrowana daje o sobie znać w zespołach jak i koncertach solo.
Dogłębne analizowanie technik gitarowych, klasycznych gitarzystów bluesowych i znajomość instrumentarium lat 50 i 60 jest podstawą jego brzmienia. Z inspiracji muzyką eksperymentalną ameryki (Harry Partch, Henry Cowell i inni) powstał zespół Spinalonga, a bluesową Wovoka. Zgłębianie muzyki dawnej zaowocowało projektem „Rogiński gra Bacha“ w którym to muzyka Bacha wykonana jest na gitarach preparowanych. Równolegle muzyk jest zaangażowany w projekty związane ze światową sceną nowego jazzu. Jego kompozycje, improwizacje lub interpretacje często ilustrują wydarzenia artystyczne – filmy dokumentalne i rysunkowe jak i bajki animowane (np. Man Ray, Viking Elling,Lidia Skvorcova) , performensy (np. J. Kalina), teatr tradycyjny i multimedialny (min. ”Lothe Lachmann videoteatr “Poza”, Paweł Miśkiewicz, Piotr Cieplak, Michał Walczak, Maja Korczakowska ) oraz słowo (Tadeusz Różewicz, Mieczysław Myśliwski, Mieczysław Abramowicz, Andrzej Stasiuk).
Koncertuje głownie w ramach projektów autorskich – występuje solo lub w lub jako lider zespołów. W tej chwili stale projekty muzyczne to wspomniane: Wovoka, Shofar , Cukunft, duet Sisters oraz koncerty na gitarę solo.
(źródło)

https://www.youtube.com/watch?v=ItaippBZBbk&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=3a4YQKvpXUs

Wróć do artystów

KAROLINA REC

Muzyka

Wielka Orkiestra Mizofoniczna_ looper, reverb, delay, wiolonczela, elektronika, wokal

Niezwykle utalentowana wiolonczelistka, kompozytorka, muzykoterapeutka, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku i Uniwersytetu Gdańskiego. Na scenie muzyki niezależnej jest obecna od 8 lat. Współtworzy bądź współtworzyła zespoły takie jak: Kings of Caramel, Cieślak i Księżniczki, Nathalie and The Loners, Anthony Chorale czy zespół nominowanego do Paszportów Polityki Michała Bieli. Jest współautorką licznych wydawnictw płytowych, a także muzyki do kilkunastu spektakli teatralnych. Współpracowała też z Girls Against Boys, Paulem Brody’m, Piotrem Kurkiem, Ścianką czy Coldair.
Grę Rec charakteryzuje przede wszystkim osobisty język improwizacji i alternatywne podejście do melodii. Niebawem ukaże się jej solowe wydawnictwo „Resina”, które jest owocem eksperymentów łączących wiolonczelę i proste narzędzia elektroniczne. To czasem prawie piosenki, czasem bardziej rozbudowane intuicyjne impresje, a ogniwem spajającym wszystkie kompozycje jest chęć poznania i wykorzystania nieoczywistych właściwości instrumentu. (źródło)

fot. Kamila Chomicz

https://www.fat-cat.co.uk/artist/resina

Wróć do artystów

Dorota Masłowska

Muzyka

Wielka Orkiestra Mizofoniczna_ teksty, śpiew

Pisarka, autorka sztuk teatralnych.  Zadebiutowała w 2002 powieścią „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, wydany dwa lata później „Paw królowej” przyniósł jej nagrodę Nike. W 2012 nakładem naszej Oficyny ukazała się kolejna jej powieść, „Kochanie, zabiłam nasze koty”, zaś w 2015 zbiór felietonów parakulinarnych „Więcej niż możesz zjeść”.  Ponadto, w 2013 roku, nakładem Wydawnictwa Literackiego wydany został wywiad rzeka z autorką pt. „Dusza światowa”, zaś rok później adresowana do dzieci i dorosłych książka „Jak zostałam wiedźmą”.

Jej dramat „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” wystawiany był m.in w Australii, USA i na Sachalinie. Za napisaną dla Teatru Rozmaitości sztukę „Między nami dobrze jest” (2008) otrzymała nagrodę Ministra Kultury.

W 2014 roku ukazała się debiutancka płyta Doroty Masłowskiej „Społeczeństwo jest niemiłe”. Jak przyznaje Masłowska, wyjście z literatury w świat piosenek stało się gestem otwierającym nie tylko nowe możliwości retoryczne, ale też uwalniającym:
Moim gatunkiem macierzystym pozostaje słowo, ale literatura jako branża bardzo mnie zmęczyła. Uważam że polskie społeczeństwo jest bardzo niemiłe. Ale nie mogę o tym napisać książki, bo nienawidzę literatury zaangażowanej. A tu nagle mogłam wyrazić wszystkie swoje ponure refleksje o tirówkach, alfonsach, hajsie i jeżdżeniu Audi. Czułam się wolna i szczęśliwa.

 

fot. Jacek Kołodziejski

Wróć do artystów

FELIX KUBIN

Muzyka

Wielka Orkiestra Mizofoniczna_ elektronika, performance, sample, wokal

Kompozytor, autor sztuk radiowych, kurator i artysta multimedialny. Mieszka w Hamburgu. Tworzyć zaczął w wieku 12 lat – pierwsze  utwory Kubina utrzymane były w stylu eksperymentalnego elektropopu. W latach 90. zwrócił się ku elektroakustycznemu noisowi i wraz z Timem Buhre stworzył projekt Klangkrieg. W latach 1992-94 razem z Dada-Kommunistische Einheitspartei Deutschlands KED i z zespołem Liedertafel Margot Honecker współorganizował artystyczne interwencje polityczne. W 1998 roku Kubin zaczął produkować utwory w stylu futurystycznego popu, wtedy też otworzył niezależną wytwórnię płytową Gagarin Records.
Od 2001 roku pisze i produkuje radiowe sztuki teatralne, komponuje muzykę do filmów i spektakli. Na zaproszenie instytucji i uniwersytetów wykłada i prowadzi warsztaty w Europie, USA, Kanadzie, Południowej Ameryce. Jego muzyka ukazuje się nakładem takich wytwórni jak A-Musik, Dekorder and Minimal Wave.

http://www.felixkubin.com
https://www.youtube.com/watch?v=7M4RIeePO48
https://www.youtube.com/watch?v=tw1vRgRvr0o

Wróć do artystów

Błażej Król_ Iwona Król

Muzyka

Wielka Orkiestra Mizofoniczna_ teksty, śpiew, gitara

Błażej Król to jednoosobowy fenomen. Najpierw w duecie UL/KR, a obecnie jednoosobowo sprawia, że termin „piosenka poetycka” przestaje się konotować w głowie polskiego słuchacza ze swetrzastym obciachem. Mieszając w jednym sosie elektronikę, ambient i wątki szeroko pojętego indie, tworzy mieszankę jedyną w swoim rodzaju. Na tle tej mieszanki wychwytuje jakąś esencję egzystencjalnej rozterki współczesnego trzydziestolatka – duszę i nerwy potrzaskane przez złe relacje międzyludzkie, jeszcze gorsze narkotyki, codzienny niepokój. Nie wiem jak Państwo, ja kupuję to w całości, a nawet odrobinę się identyfikuję, tak, jak moi rodzice kupowali i identyfikowali się z Grzegorzem Ciechowskim. / Jakub Żulczyk

https://www.youtube.com/watch?v=ZpXzyw4s-aE
https://www.youtube.com/watch?v=rOEGwVruyoM
https://www.youtube.com/watch?v=qkG24px1A-Q

IWONA KRÓL
Wielka Orkiestra Mizofoniczna_ klawisze

https://www.youtube.com/watch?v=ol5xAnEm6Jo

Wróć do artystów

_Realizacja
Kuratorka _ Natalia Cyrzan
Produkcja_ Natalia Cyrzan, Anna Jankowska
Redakcja tekstów, www: Ola Halicka
Projekt graficzny_ Bang Bang Design
Webdev _ Łukasz Farysej, trustudio
Dokumentacja fotograficzna_ Dawid Linkowski, Art and Action Photography
Dokumentacja video_ kamery: Jarosław Klechowicz, montaż: Konrad Kulczyński

_Podziękowania
_Dla Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalanych oraz Stowarzyszenia Cruiseriders North – za możliwość realizacji Odcinka mizofonicznego na Szańcu Jezuickiem.
_Dla Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku za możliwość realizacji prób Wielkiej Orkiestry Mizofonicznej w Nowej Synagodze we Wrzeszczu.

_ Kontakt
Instytut Kultury Miejskiej _ ul. Długi Targ 39/40 _ 80-830 Gdańsk
Kontakt dla mediów _ Marta Bednarska, e-mail: marta.bednarska@ikm.gda.pl